Kolekcja pocztówek i fotografii

Kolekcja pocztówek i fotografii powstaje od początków istnienia muzeum. Obecnie obejmuje około 2 tysięcy eksponatów. Największą część kolekcji stanowią zdjęcia i widokówki przedstawiające Nakło oraz jego mieszkańców.

Poszczególne fotografie doskonale ukazują przemiany w wyglądzie naszego miasta oraz przemiany w życiu codziennym jego mieszkańców. Wiele budynków zostało przebudowanych albo bezpowrotnie zniszczono. Zniknęły synagoga na placu zamkowym, wiele spichlerzy i magazynów z muru pruskiego, cmentarz żydowski przy ul. Młyńskiej, Stare Łazienki na Zanoteciu oraz wiele innych. Z biegiem czasu stopniowo zaciera się pamięć o tych miejscach. Zanikają również stare nazwy ulic i części miasta jak np. Niskie i Język (stary port rzeczny), Judenhof (obszar cmentarza żydowskiego, ul. Młyńska), Rudki, Zanotecie, Plac Zamkowy, Fyszra i wiele innych.

Dzięki tym eksponatom możemy w pewnym sensie cofnąć się w czasie i zobaczyć jak żyli nasi przodkowie oraz jak Nakło wyglądało w minionych wiekach. Wiele pocztówek posiada również oryginalne podpisy z nazwami przez co nieraz wzbogacają naszą wiedzę o tych już zapomnianych miejscach.

Dziś w dobie Internetu zwyczaj wysyłania pocztówek i kart z życzeniami stopniowo zanika. Jeszcze w ubiegłym stuleciu było to bardzo modne i popularne. Na pocztówkach mogły pojawiać się odbitki zdjęć konkretnych miejsc, kopii obrazów, a także modeli pozujących w różnych pozach, natomiast na kartkach z życzeniami pojawiały się ilustracje pełne symboliki gdzie każdy przedmiot miał jakieś znaczenie. Dla przykładu bardzo popularny był język kwiatów, w którym za pomocą konkretnych roślin można było wyrazić uczucia i emocje.