Zabawy i zabawki naszych przodków - 2023 r.

Zabawy i zabawki naszych przodków

W 2023 r. muzeum otrzymało dotację z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego EtnoPolska. Dotacja wyniosła 9.733,96 zł i była przeznaczona na realizację projektu Zabawy i zabawki naszych przodków. Głównym założeniem było przybliżenie dzieciom i młodzieży zabaw i zabawek, którymi bawili się ich dziadkowie. Powstały 3 malowane place zabaw (przy szkołach w Paterku, Występie i SP nr 2 w Nakle), zorganizowano 19 warsztatów z wykonywania zabawek (papierowych, drewnianych i z tkaniny) i jedne zajęcia animacyjne. Zadanie zrealizowano w szkołach w Nakle, Paterku, Występie, Potulicach, Ślesinie, Trzeciewnicy i Olszewce. Zajęcia były bezpłatne. Nagrano cztery filmy, w tym wywiad z twórcą zabawek ze Ślesina. Uczestniczyło w nich ok. 340 dzieci.

Polecamy filmy dotyczące projektu:

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z Jerzym Łukomskim, który hobbystycznie wykonuje zabawki i ozdoby z drewna. Nagranie wykonano w ramach projektu "Zabawy i zabawki naszych przodków", który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023 

 

Jeśli nie wiecie jak korzystać z namalowanych przez nas placów zabów, to już śpieszymy z wyjaśnieniami. Prezentujemy trzy filmi, z których każdy dotyczy innej zabawy. Film powstały w ramach projektu "Zabawy i zabawki naszych przodków" realizowanego przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią. Elementami projektu było m.in. powstanie trzech malowanych placów zabaw, które pracownicy muzeum oraz wolontariusze stworzyli przy: Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paterku, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Występie i Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią.