Retro Amor

Retro Amor

Wystawa "Retro Amor" prezentowała miłosne i erotyczne pocztówki ze zbiorów Biblioteki Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wernisaż ekspozycji odbył się w walentynki 14 lutego 2020 roku wraz z wernisażem wystawy "Od Pierwszego Balu do Orkiestry Kociej". 

 

Fragment tekstu Anny Sergot z katalogu wystawy:

"Od zawsze miłość była motorem napędowym życia. Z jej powodu powstawały wiersze (dla przykładu autorstwa Adama Mickiewicza), okazałe budowle (np. Tadź Mahal w Indiach), mężczyźni tracili majątki, a władcy wywoływali wojny. Chyba każdy marzy o odwzajemnionej miłości, niemal wszyscy choć raz w życiu wyznali ją w taki czy inny sposób, zależny od panujących trendów czy możliwości technicznych. 
Wystawę Retro Amor otwieramy w walentynki 2020 roku. Prezentujemy na niej karty pocztowe – jeden z efektów ewoluowania sposobów prowadzenia korespondencji. Kto wie? Być może 
w początkach funkcjonowania pocztówek reakcja na taką formę wyznawania miłości była uznawana za bezduszną, podobnie jak dziś utyskuje się na życzenia przesyłane smsami? Wszak karty stopniowo stały się towarem masowym, a ich wydawcy z radością liczyli zyski. Takie głosy słyszymy także dziś gdy zbliża się 14 lutego. Niegdyś do świętego Walentego uciekali się w modlitwach chorzy umysłowo, nerwowo i epileptycy, dziś uważa się go wyłącznie za patrona zakochanych. Rokrocznie słychać głosy, że jest to święto komercyjne, 
a co gorsza niepolskie, bo po transformacji ustrojowej przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych. Narzekania te podsycają także handlowcy, którzy serwują nam walentynki tuż po Bożym Narodzeniu. Faktem jest, że wrosło w naszą kulturę tak mocno, że trudno jest sobie wyobrazić luty bez wszechobecnych serduszek.
Prezentowana wystawa, z jednej strony, przybliża nam w jaki sposób wyznawano miłość ponad sto lat temu, z drugiej pozwala „wejść” w intymne relacje między dwojgiem ludzi, które wówczas były zastrzeżone dla zakochanych. Można także poddać się refleksji na temat zmian estetyki w okresie minionego stulecia".