Spis lekcji muzealnych
Lekcje muzealne
Oprócz zwiedzania wystaw, zarówno stałej ekspozycji – Krajna i Nakło od pradziejów do współczesności, jak i wystaw czasowych, proponujemy Państwu uczestnictwo grup zorganizowanych w lekcjach muzealnych.
Istnieje również możliwość zamówienia lekcji do szkoły. W takiej sytuacji muszą Państwo przygotować odpowiednią salę, z rzutnikiem, laptopem i ekranem (lub białą ścianą).
Z zakresu historii kultury:
- Mitologia Słowian - Na lekcji omawiane są takie zagadnienia jak wierzenia Słowian, wygląd świątyń, poszczególni bogowie czczeni w okresie przedchrześcijańskim, demonologia i przesądy i ich wpływ wywarły na naszą kulturę. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.
- W czasach rycerzy i miast warownych - czyli kilka słów o tym, jak wyglądało życie w średniowiecznym Nakle. (Lekcja przeprowadzana w oparciu o eksponaty znajdujące się na wystawie stałej i materiały dodatkowe. Opowiada o życiu w średniowiecznym Nakle, od wyglądu samego miasta: zamku, domów, murów, wyjaśnienie pojęć takich jak „Cech” czy „Kasztelan”, do opisu czym zajmowali się mieszczanie nakielscy, jak się ubierali, co jedli, jak świętowali itp.) Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.
- Cmentarze - Lekcja przybliża obyczaje związane z pogrzebem i pochówkiem od czasów słowiańskich do współczesności, wyjaśnia, czym jest cmentarz i jakie znaczenie mają jego poszczególne elementy, skąd się wzięło „święto zmarłych”, co to jest katafalk, epitafium czy kolumbarium, i co w XXI wieku robią strzyga czy wąpierz. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.
- Uśmiech mantikory czyli słów kilka o stworach mitycznych, ich symbolice i obecności w sztuce - Na podstawie wybranych dzieł mistrzów omówione zostają najróżniejsze stworzenia mityczne – smoki, syreny, chimera, cerber, centaury, feniks i wiele innych, zarówno od strony samych mitów i wierzeń z nimi związanych ale także od strony symbolicznej – ikonograficznej, czyli ich znaczenia dla sztuki. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Uwaga techniczna – jest to długa lekcja – minimum 90 min.
- Przy polskim stole - czyli krótka historia jedzenia i gotowania - Podczas tej lekcji uczestnicy mają okazję zapoznać się z historią kuchni polskiej od pierwszych Piastów do czasów współczesnych. Dowiedzą się m.in. skąd się wzięły w Polsce ziemniaki, co ma wspólnego Wawel z włoszczyzną, jak wyglądała uczta barokowa, poznają kilka zapomnianych przepisów (kapłon we flaszy – jak ugotować kurczaka w butelce) itp. Opowiemy również o kuchni naszego regionu, a uczestnicy lekcji będą mogli bliżej przyjrzeć się zabytkowym przedmiotom związanym z gotowaniem. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.
- Szaleństwa mody męskiej - Lekcja w zabawny sposób komentuje przemiany strojów, obyczajów oraz sposobu postrzegania tego co panom przystoi na przestrzeni 10 wieków.
- Od tuniki do sukienki mini - moda XIX i XX w. - Lekcja w zabawny sposób komentuje przemiany strojów, obyczajów oraz sposobu postrzegania tego co paniom przystoi na przestrzeni 2 wieków.
- Od Pytii do św. Andrzeja czyli jak wróżono w dawnych wiekach - Uczestnicy zająć dowiedzą się czym jest wróżbiarstwo i w jaki sposób wróżono w dawnych wiekach.
- Od Mickiewicza do Halloween czyli o święcie zmarłych - Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jakie przemiany zaszły na przestrzeni wieków w sposobie obchodzenia święta zmarłych.
- Koty i ludzie - lekcja o kotach w kulturze - Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.
Z zakresu sztuki:
Sztuka i sacrum
Cykl lekcji omawiających zarówno sztukę jak i zagadnienia związane z postaciami śwetych, aniołów czy Matki Bożej, w łatwy i przyjemny sposób przybliżają zagadnienia z dziedziny sztuki, teologii ale i obyczajów i tradycji ludowych. W tej chwili dostępne tematy:
- Anioły w sztuce
- Najświętsza Maria Panna - ikonografia, słynne wizerunki i sanktuaria
- Święci krajeńscy, od Anny do Wojciecha - patroni kościołów na krajnie *
- Ikonografia Chrystusa w sztuce
- Śladami świętego Józefa - z okazji obchodów roku świętego Józefa
Inne
- Miłość w sztuce - Zajęcia przeznaczone dla uczniów od 15 roku życia.
- Słynne kobiety w sztuce - Lekcja ukazująca sylwetki najsłynniejszych kobiet od Kleopatry do Marilyn Monroena obrazach wielkich mistrzów.
Z zakresu etnografii i wiedzy o regionie:
- Krajna - poznaj swój region - to lekcja muzealna dla młodszych dzieci o historii, tradycji i sztuce Krajny. W trakcie lekcji uczestnicy zapoznają się z zasięgiem geograficznym Krajny oraz o historycznych związkach regionu z Wielkopolską. Omówione zostaną najważniejsze kwestie dotyczące haftu, stroju ludowego, historii, tradycji i obrzędów. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Czas trwania wykładu wynosi ok. 45 minut.
-
Niematerialne dziedzictwo na Krajnie – Uczestnicy wykładu usłyszą o tradycyjnych zawodach i zajęciach mieszkańców Krainy, poznają kuchnie i smaki Krajny, dowiedzą się jak wyglądały strój oraz haft krajeński, poznają krajeńskie tradycje i obrzędy, a także usłyszą o miejscach związanych z legendami krajeńskimi. Lekcja jest przeznaczona dla starszych grup szkolnych, młodzieży i dorosłych. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Czas trwania wykładu wynosi ok. 45 minut.
-
Obyczaje i obrzędy weselne na wsi regionu krajeńskiego - Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Lekcja jest przeznaczona dla starszych grup szkolnych, młodzieży i dorosłych. Czas trwania wykładu wynosi ok. 45 minut.
-
Andrzejki - przyszłość woskiem lana - Obyczaje związane z katarzynkami i andrzejkami, skąd się wzięła tradycja wróżb i sposoby wróżenia. Lekcja interaktywna – uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju wróżbach. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym. Czas trwania wykładu wynosi ok. 45 minut.
-
Bóg Się Rodzi – Lekcja przybliża słuchaczom zwyczaje, obrzędy i tradycje bożonarodzeniowe na Krajnie. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Czas trwania wykładu wynosi ok. 45 minut.
-
Wielkanoc na wsi, tradycja uświęcona - Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czas trwania wykładu wynosi ok. 45 minut.
-
Spotkanie z gwarą Krajny - Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na końcu spotkania przeprowadzamy quiz sprawdzający zapamiętane informację. Czas trwania wykładu wynosi ok. 45 minut.
- Kolędowanie - lekcja przybliża słuchaczom obrzęd kolędowania na Krajnie i w sąsiednich regionach. Towarzyszy jej prezentacja multimedialna. Czas trwania wykładu wynosi od 10 do 20 minut, w zależności od tego jaką ilością czasu Państwo dysponują. Lekcja łączona z warsztatami plastycznymi "Maski kolędnicze"
Z zakresu historii:
- Nakło – miasto trzech kultur - Lekcja ta omawia historie współistnienia polskich, żydowskich i niemieckich mieszkańców Nakła w XIX i XX w. [do 1945r.], ich wzajemne stosunki, wkład w kulturę i gospodarkę miasta. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna.
- Nakło – miasto trzech kultur - Spacer po mieście (trasa długości około 6,5 km).
- Powstanie Wielkopolskie na Krajnie.
Dla najmłodszych:
-
Biało-czerwone urodziny – Lekcja stanowi doskonały wstęp do tematu jakim jest patriotyzm. Zajęcia są dwuczęściowe. Podczas pierwszej części dzieci uczestniczą w wykładzie z prezentacją multimedialną pt. „Symbole Narodowe”, która dotyczy zagadnień związanych z symbolami narodowymi – godłem, flagą i hymnem. W trakcie prelekcji między innymi wyjaśnimy dlaczego godłem Polski jest biały orzeł, pokażemy jak na przestrzeni setek lat zmieniało się jego przestawienie, wytłumaczymy dlaczego nasz kraj ma flagę w kolorach białym i czerwonym i odpowiemy na pytanie skąd pozyskiwano czerwony barwnik.
Następnie dzieci wezmą udział w wykładzie dotyczącym wydarzeń historycznych związanych z rozbiorami i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W międzyczasie uczestnicy sprawdzą swoje umiejętności rysunkowe bowiem sporządzą kartę urodzinową dla Polski z wykorzystaniem wiedzy nabytej w pierwszej części spotkania.
Lekcja trwa od godziny do półtorej. Koszt uczestnictwa wynosi 6,00 zł od dziecka. Jesteśmy w stanie dojechać również do waszych placówek. Jeśli wasze przedszkole lub szkoła znajdują się poza terenem gminy Nakło nad Notecią należy doliczyć koszty dojazdu.
- Legendy Krajny - Czytanie wybranej legendy połączone ze spotkaniem z autorką. Ciekawym urozmaiceniem może być lekcja - Poznaj swój region - lekcja muzealna o historii, tradycji i sztuce Krajny i Pałuk.
- Co to jest sztuka? - Lekcja opracowana z myślą o grupach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się co to jest sztuka, czym się różni rysunek o drzeworytu, dlaczego koń na obrazie może być zielony i koło od roweru może być rzeźbą. Podczas lekcji prowadzący wykorzystuje prezentację multimedialną oraz przykładowe dzieła sztuki i narzędzia służące artystom w ich tworzeniu.
Cennik
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację terminów lekcji pod numerem (52) 386-08-64. Lekcje można połączyć z warsztatami plastycznymi. W razie potrzeby możemy dojechać do konkretnej placówki edukacyjnej, w takiej sytuacji należy uwzględnić koszt dojazdu.
Koszt za za osobę 6,00 zł. Opiekunowie grup wstęp wolny.