Święci roku liturgicznego

Święci roku liturgicznego

10. marca 2022 r. o godzinie 17:00 odbył się wernisaż wystawy "Święci roku liturgicznego". Na ekspozycji znalazły się między innymi prace twórców ludowych takich jak Piotr Woliński, Tadeusz Adamski, Józef Walczak, Teresa Buszko oraz innych. Wśród prac znalazły się rzeźby drewniane, pochodzące z XIX i XX w. oleodruki, obrazy malowane na szkle, grafiki i rzeźby ceramiczne.
Prace pochodzą miedzy innymi ze zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz z kolekcji prywatnej Łukasza Ciemińskiego.

O wystawie:

"Ekspozycja Święci Roku Liturgicznego została przygotowana przez Muzeum Ziemi Krajeńskiej przy współpracy wielu instytucji i osób prywatnych. Dzięki ich wsparciu udało nam się zgromadzić dzieła sztuki ilustrujące wybranych świętych i wydarzenia z ich życia. Układ wystawy związany jest ściśle z kalendarzem liturgicznym i tak naszą opowieść zaczynamy od św. Katarzyny i św. Andrzeja, których wspomnienia obchodzone są w Adwencie. To co dla zwykłego człowieka oznacza koniec roku, w roku liturgicznym przynosi początek, gdyż jest on podporządkowany wydarzeniom z życia Zbawiciela, przebiega zaś następująco:

  • Adwent – od I nieszporów niedzieli między 27 listopada a 3 grudnia do 24 grudnia.
  • Okres Bożego Narodzenia – od 25 grudnia do 6 stycznia
  • Okres zwykły – od 7 stycznia do Środy Popielcowej
  • Wielki Post – od Środy Popielcowej do mszy wieczornej w Wielki Czwartek
  • Triduum Paschalne – od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Wielkanocnej
  • Okres Wielkanocny – od mszy w wigilię Niedzieli Wielkanocnej do VIII niedzieli wielkanocnej czyli Zesłania    Ducha Świętego.
  • Okres zwykły – od poniedziałku po uroczystości Zesłania Ducha Świętego po pierwszą niedzielę Adwentu.

    Zaczynamy zatem  św. Katarzyną, a kończymy św. Hubertem i św. Marcinem. Od zimy do jesieni, wraz ze zmieniającymi się porami roku pojawiają się kolejni święci.  Jako że dni ich wspomnień liturgicznych stanowiły istotne wyznaczniki w życiu mieszkańców dawnej Krajny, w naszej opowieści odwołujemy się też do form kultu ludowego i przysłów z nimi związanych. Mamy nadzieję, że wędrówka przez czas, obrzędy i zwyczaje ze świętymi pod rękę, okaże się dla Państwa niezwykle interesującą przygodą".

tekst opisujący wystawę opracowała Anna Sergot.