Ławeczka Józefa Piłsudskiego

Odsłonięta 9 września 2018 r. Ławeczka Marszałka Józefa Piłsudskiego jest jednym z elementów obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Jest także upamiętnieniem wizyty Marszałka w Nakle nad Notecią.

Po odzyskaniu przez Nakło nad Notecią niepodległości, a na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego miało to miejsce dopiero 20 stycznia 1920 r., sytuacja polityczna i militarna u zachodniego sąsiada Polski była bardzo napięta. Już w maju mieszkańcy Nakła apelowali do Dowództwa Okręgu Generalnego Poznańskiego o jak najenergiczniejsze przygotowania wojskowe, mogące skutecznie w zarodku odeprzeć wszelki jego zakus.

Na przełomie 1920 i 1921 roku Niemcy przeprowadziły grę wojenną, której aspekty teoretyczne dotyczyły prowadzenia wojny z Polską. W wyniku tego gen. Kazimierz Sosnkowski wydał rozkaz utrzymania w gotowości bojowej oddziałów stacjonujących w zachodnich i północnych okręgach, a 15 kwietnia 1921 r. Marszałek Józef Piłsudski zlecił opracowanie Planu obrony granic zachodnich na obszarze DOG Poznań i Pomorze.

5 lipca 1921 r. pod dowództwem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nakle nad Notecią rozpoczęto pierwsze po odzyskaniu niepodległości gry wojenne. Ich celem, z jednej strony, było przećwiczenie różnych scenariuszy walk, z drugiej sprawdzenie przydatności poszczególnych oficerów na stanowiska dowódcze.

Marszałek przybył na dworzec kolejowy w Nakle nad Notecią o godzinie 9, po przywitaniu przez władze wojskowe odbyła się defilada kompanii honorowej. W imieniu władz lokalnych powitał go starosta wyrzyski Czochron i burmistrz Nakła Wacław Cieślawski, którzy zostali zaproszeni do wagonu salonki na herbatę. Józef Piłsudski w czasie pobytu w Nakle odwiedzał także okoliczne miejscowości, gościł m.in. w Samostrzelu i Dębnie.

Gry wojenne odbywały się w ratuszu, prowadzono je bez użycia wojsk, była to symulacyjna gra tablicowa o charakterze strategicznym, prowadzona bez znajomości układu figur strony przeciwnej. Ćwiczenia w Nakle trwały do 8 lipca 1921 r., po ich zakończeniu Marszałek wyruszył do Kórnika.