Nakło nad Notecią w okresie II wojny światowej

Nakło nad Notecią w okresie II wojny światowej

12 października 2020 r. odbył się wernisaż wystawy "Nakło nad Notecią w okresie II wojny światowej". Pomimo panującej pandemii nie zabrakło osób, które wzięły udział w wydarzeniu. 

Ekspozycja składała się z dwóch części: na parterze znalazły się między innymi pamiątki po Batalionie Obrony Narodowej, natomiast na piętrze można było zapoznać się z wystawą dotyczącą losów Nakła i jego mieszkańców od 1939 r. do 1944 r. Z myślą o odrębnej wystawie świadomie nie uwzględniliśmy roku 1945 i końca wojny. Ekspozycja na piętrze dotyczy takich zagadnień jak: zniszczenia Nakła w 1939 r., okres okupacji miasta przez III Rzeszę, obóz w Potulicach oraz część poświęcona zbrodniom hitlerowskim na terenie gminy Nakło. Ponad to na wystawie znajduje się, nieprezentowana od lat, makieta obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen, wykonana przez Jana Topora. Wystawa była czynna przez kilka miesięcy.

Zapraszmy na wirtualny spacer po wystawie w postaci trzech filmików opublikowanych na naszym kanale You Tube. Poniżej umieszczamy linki do filmów: