Na granicy czuwa Straż - wystawa plenerowa

W środę 27 grudnia 2023 r. na Rynku w Nakle nad Notecią udostępniliśmy wystawę plenerową „Na granicy czuwa Straż”. Ekspozycję udostępnił IPN oddział w Szczecinie.

Pojawienie się tej wystawy wiązało się z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji na nakielskim Rynku odbyła się uroczystość połączona z odsłonięciem tablicy upamiętniającej Strażników Granicznych Inspektoratu nr 8 Nakło. Dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią, pan Tomasz Pasieka, przywitał zgromadzonych gości. Warto pamiętać, że niektórzy powstańcy wielkopolscy w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnili służbę w Straży Granicznej. Odsłonięta na Rynku tablica powstała z inicjatywy Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK. Środki na jej wykonanie zostały pozyskane przez Społeczny Komitet Budowy Tablicy Upamiętniającej Strażników Granicznych Inspektoratu nr 8 w Nakle nad Notecią.

Wśród zgromadzonych osób między innymi znaleźli się przedstawiciele samorządów gminnego i powiatowego, służb mundurowych i organizacji społecznych.

Przybyła również delegacja Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej II RP w Śmiłowie, zastępca komendanta placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy, przewodniczący Zarządu Oddziału NSZZ funkcjonariusz Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale SG.

Po uroczystościach odbyło się spotkanie w Muzeum Ziemi Krajeńskiej.