Obrzędowość pogrzebowa

Obrzędowość pogrzebowa

6 października 2022 r. o godzinie 17:00 miał miejsce wernisaż wystawy "Obrzędowość Pogrzebowa". Poprzez wystawę pragniemy zaprezentować jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do tematu śmierci i pogrzebu oraz związanych z nimi zwyczajów i wierzeń. Zwiedzanie przebiegać będzie od czasów pogańskich, przez średniowiecze, nowożytność aż po I połowę XX wieku. Całość domknie część wystawy poświęcona pogrzebowi wiejskiemu oraz wierzeniom ludowym.


Pewnie wielu z nas nie raz zadaje sobie pytanie jak to jest możliwe, że śmierć jednocześnie nas przeraża i fascynuje? W dzisiejszych czasach faktycznie coraz częściej unikamy tematu śmierci oraz tego wszystkiego co z nią związane. Jednym z przykładów zmian może być zwyczaj wykonania fotografii zmarłego leżącego w trumnie, który dziś jest już rzadkością. Nie chcemy oglądać zmarłych, choć jednocześnie fascynują nas różne ożywione kreatury pojawiające się w książkach, grach i filmach. Wampir, upiór, strzyga oraz wiele innych potworów i demonów rodem z wierzeń słowiańskich i ludowych dziś stały się nieodzowną częścią współczesnej kultury. Natomiast wiele dawnych obrzędów zniknęło i zapewne nie powrócą.

Poza obiektami z naszych zbiorów na ekspozycji znajdą się wypożyczone z Muzeum Ziemi Złotowskiej, Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz Muzeum Okręgowego w Toruniu. 

Op. K.K. Przygoda