Muzeum w projekcie Małe Miasto Nakło nad Notecią - 2022

W czerwcu 2022 roku Muzeum Ziemi Krajeńskiej wzięło udział w projekcie "Małe Miasto Nakło nad Notecią". Na naszym stanowisku na ulicy Eksponatowej pokazywaliśmy na czym polega praca muzealnika. Podczas zajęć z nami dzieci wykonywały różne zadania, po pierwsze musiały złożyć wystawę posterową dotyczącą zabytków Nakła, następnie dowiadywały się czym są zabytki i eksponaty oraz jak się je wpisuje do zbiorów. 

Organizatorem była Fundacja Teraz Wy, a współorganizatorem Fundacja BGK. Projekt miał patronat Ministerstwa Finansów oraz wyróżnienie Rady Edukacji Finansowej. Realizowano go we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy, siedmioma szkołami z całej gminy oraz partnerami, którzy będą uczyli dzieci aż 18 zawodów. Partnerami byli Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią, Hipper, Radio Nakło, Nakielski Ośrodek Kultury, DFDS, Nadleśnictwo Szubin, Dolce Vito, Ibis, Enea operator, Grupa Nowy Szpital, Muzeum Ziemi Krajeńskiej, KGW Wieszki, Policja, Państwowa Inspekcja Sanitarna, KPWiK, Państwowa Straż Pożarna, 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło

"Celem projektu było zwiększenie poziomu wiedzy z zakresu edukacji finansowej wśród 108 dzieci z Nakła nad Notecią. Dzieci zdobyły wiedzę na temat 18 ciekawych zawodów, przez co dowiedziały się w jaki sposób zarabia się pieniądze. Dzieci poznały w teorii i praktyce takie pojęcia jak podatki, bank, oszczędzanie, Urząd Skarbowy, lokata, konto bankowe.

Najważniejszym celem było pokazanie w praktyce jak funkcjonuje gospodarka, nauczenie postaw przedsiębiorczych oraz pokazania jak funkcjonuje pieniądz.

W „Małym Mieście" dzieci nie tylko zarabiały, ale musiały też podejmować ważne decyzje dotyczące tego, czy wydać pieniądze na małe pokusy czy poczekać na spełnienie większego marzenia. Wpłacone pieniądze do banku urosły na lokacie o 10%, dzieci mogły płacić za swoje posiłki oraz płaciły podatki. Z podatków została zrealizowana inwestycja na terenie Nakła nad Notecią o wartości 10000zł, dzieci dokonały jej wyboru w specjalnie skonstruowanym forum do głosowania.

Celem była również aktywizacja społeczna mieszkańców, tak aby rozwijać społeczeństwo obywatelskie i pokazywać, że wspólne działanie na rzecz dzieci ma ogromne korzyści. 

Wydarzenie rozpoczęło oficjalne otwarcie w dniu 27 czerwca. Z samego rana parada 108 dzieci otworzyła projekt Małe Miasto Nakło nad Notecią. Dzieci przekazały herb Małego Miasta zastępcy Burmistrza Krzysztofowi Błońskiemu. W części oficjalnej mogliśmy wysłuchać przemowy Prezes Zarządu Fundacji Teraz Wy Martyny Ditbrener, przedstawicielki Fundacji BGK Joanny Miszkurki, zastępcy Burmistrza Krzysztofa Błońskiego, Prezesa Banku Spółdzielczego Sebastiana Stożka oraz dyrektora ZSP nr 4 Tomasza Rompalskiego.

Po części oficjalnej dzieci odbyły lekcje edukacji finansowej, a następnie przeszły do stanowisk, na których uczyły się 18 zawodów. Każdy z zawodów został przedstawiony w bardzo interesujący sposób, dzieci z ogromną ciekawością i zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach".

Martyna Ditbrener
Prezes Zarządu
Fundacja Teraz Wy
696299049
www.terazwy.pl
Instagram: @fundacja_teraz_wy
Facebook: Fundacja Teraz Wy
TikTok: @teraz.wy
YouTube: Fundacja Teraz Wy

Zachęcamy również do obejrzenia filmu podsumowującego cały projekt