Powstańcy wielkopolscy - groby

Na poszczególnych podstronach przedstawiamy spis nazwisk powstańców wielkopolskich pochowanych na cmentarzach Gminy Nakło nad Notecią.

Klikając na nazwisko otworzy się fotografia grobu, dodatkowo na cmentarzach, które mają założone strony na serwisie Cmentarnik przy nazwisku podajemy lokalizację grobu: aleja, rząd, miejsce (klikając na numer przeniesiecie się Państwo na mapę na stronie cmentarza z lokalizacją pochówku).

Projekt znakowania grobów powstańców Muzeum Ziemi Krajeńskiej rozpoczęło w 2018 r. by uczcić 100. rocznicę wybuchu zrywu. Lista powstała na podstawie informacji pozyskanych od rodzin oraz prowadzonych przez nas badań. Niewątpliwie nie jest kompletna i dlatego cały czas pracujemy nad jej poszerzeniem. Ustalone przez nas miejsca pochówku są znakowane imiennymi tabliczkami.

***

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Choć 11 listopada 1918 r. uznajemy za dzień odzyskania niepodległości należy pamiętać, że kształtowanie państwa po okresie rozbiorów było procesem rozciągniętym w czasie, opartym także o działania zbrojne. Jeden ze zrywów niepodległościowych miał miejsce na terenie Wielkopolski.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i szybko rozprzestrzeniło się na okoliczne miejscowości. Nakło nad Notecią znalazło się w polskich rękach już 1 stycznia 1919 r., komendantem powstania na powiat wyrzyski został ppor. Edmund Bartkowski - były uczeń nakielskiego gimnazjum (relegowany za działalność patriotyczną), w okresie I wojny światowej artylerzysta armii pruskiej. Jego rozkazom podlegały m.in. kompanie nakielska, trzeciewnicka, ślesińska oraz, przybyłe dla wzmocnienia frontu północnego kompanie z Jarocina, Wągrowca, Gniezna i Kłecka. Warto wspomnieć, że w tym czasie ok. 40% mieszkańców Nakła było Niemcami, a dodatkowo sytuację komplikowała przebiegająca przez miasto linia kolejowa, którą Niemcy wycofywali swoje wojska z frontu wschodniego. Pomimo odnoszonych sukcesów, w wyniku ustaleń podjętych pomiędzy Naczelną Radą Ludową a Niemcami, powstanie na terenie Krajny zostało wygaszone, a Nakło finalnie znalazło się w rękach niemieckich. Wolność wróciła na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego dopiero 20 stycznia 1920 r.

 

W związku z tym, że strona internetowa muzeum jest modernizowana tymczasowo mogą nie działać łącza do poszczególnych podstron. Za utrudnienia przepraszamy.